Czy reklama papierowa ma sens w dobie cyfryzacji?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W dobie cyfryzacji zdecydowanie zmieniło się nasze rozumienie komunikacji i reklamy. Nowymi kanałami marketingowymi stały się przede wszystkim media społecznościowe, w których spędzamy coraz więcej czasu. Czy ta zmiana jest w stanie wyprzeć klasyczną reklamę papierową?

Wiarygodność

Magazyny i gazety mogą pozostać w domach lub biurach wiele miesięcy, a nawet lat, podczas gdy reklamy internetowe często pojawiają się dosłownie na chwilę, migając użytkownikom przed oczami i nierzadko budząc ich irytację. Wyskakujące okienka i banery reklamowe mogą przytłaczać, a strach przed spamem i wirusami wystarczy, by użytkownicy byli zmęczeni klikaniem.

Kobieta czytająca gazetę
(fot. Simona Sergi, źródło: unsplash.com)

Oprócz tego reklama w papierowych publikacjach branżowych ma pewien stopień wiarygodności, podczas gdy często można odnieść wrażenie, że w Internecie publikować może każdy i wszystko.

Jeśli zdecydujesz się na reklamę papierową, koniecznie zadbaj o to, by była spójna pod względem wybranych fontów, czcionek, kolorów i zdjęć. W ten sposób łatwiej dotrzesz do potencjalnych klientów i zbudujesz trwałą komunikację wizualną swojej marki.

Większe zaangażowanie

Konsumenci bardziej angażują się w materiały czytane w sposób klasyczne, natomiast witryny internetowe traktują po macoszemu, po prostu je scrollując – jak wskazują statystyki, zajmuje im to zaledwie 15 sekund. Dodatkowo badania pokazują, że tekst na ekranie cyfrowym czytamy o 20-30% wolniej niż na papierze, co często prowadzi do zaniechania lektury.

Mężczyzna czytający gazetę
(fot. Toa Heftiba, źródło: unsplash.com)

Reklamy drukowane wywierają większy wpływ na czytelnika. Jeśli spędzamy dużo czasu w Internecie, przyzwyczailiśmy się już do wyskakujących reklam. Często je ignorujemy, a nawet blokujemy za pomocą specjalnego programu. Z kolei reklamy w gazetach i czasopismach przykuwają uwagę i zapadają w pamięć. Pozwalają budować świadomość marki. Jak wskazują badania, klienci chętniej sięgają po produkty, o których już kiedyś czytali.

Mniej reklam drukowanych

Coraz więcej firm polega wyłącznie na reklamach internetowych, stąd warto wykorzystać powstałą przestrzeń i włączyć w kampanię marketingową np. reklamy w prasie. Dzięki temu wyróżnisz się z tłumu i łatwiej trafisz do potencjalnych klientów.

To, czy reklama papierowa rzeczywiście przyniesie Ci wymierne korzyści, w dużej mierze zależy jednak od Twojej grupy docelowej. Młodzi konsumenci, którzy dorastali bez kontaktu z mediami drukowanymi, faktycznie rzadziej sięgają po gazety niż starsze pokolenie. W związku z tym drukowana reklama gadżetu technologicznego może być mniej skuteczna od tej opublikowanej na blogu tematycznym.

Drukowane kody QR, czyli nowoczesny kompromis

Plakaty z wydrukowanymi kodami QR
(fot. Toa Heftiba, źródło: unsplash.com)

Umieszczanie kodów QR na drukowanych elementach to doskonały sposób na wypełnienie luki między drukiem a Internetem. Po zeskanowaniu kodu QR za pomocą smartfona użytkownik zostanie natychmiast przekierowany na firmową witrynę lub w inne wybrane miejsce w sieci. Pamiętaj, że znalezienie właściwej równowagi między różnymi mediami zapewni Ci stały przepływ dochodów, wzrost sprzedaży i nowych klientów.

W mediach drukowanych możesz także zamieścić ikony i tagi platform społecznościowych. W ten sposób zachęcisz tradycyjnych konsumentów do zajrzenia na Twoje kanały social media. Publikuj angażujące treści online, które uzupełnią materiały prasowe.

Esencja przekazu

Marzysz o tym, by reklama skutecznie przyciągnęła uwagę? Przede wszystkim nie bój się białej przestrzeni. To, że kupujesz reklamę na jedną stronę, wcale nie oznacza, że musisz ją w całości zapełnić treścią i obrazami. Zadbaj o to, by była atrakcyjna wizualnie i odpowiednio rozplanowana. Białe przestrzenie często działają na jej korzyść i pomagają uporządkować poszczególne elementy, niwelując tym samym efekt przytłoczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak efektywnie wykorzystać citylighty w strategii marketingowej twojej firmy?
/
Jak efektywnie wykorzystać citylighty w strategii marketingowej twojej firmy?
Odkryj korzyści wynikające z wykorzystania citylightów w strategii marketingowej swojego biznesu i przekonaj się, jak te potężne narzędzia mogą pomóc Ci zwiększyć rozpoznawalność i sprzedaż.
Taśma pakowa do zabezpieczania przesyłek – jak ją wybać?
/
Taśma pakowa do zabezpieczania przesyłek – jak ją wybać?
Dowiedz się, jakie kryteria należy uwzględniać przy wyborze taśmy pakowej, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim przesyłkom. Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się więcej!
Najlepsze sposoby zarządzania reklamami PPC
/
Najlepsze sposoby zarządzania reklamami PPC

Czy wiesz, na czym polegają reklamy PPC? A może już z nich korzystasz i nie jesteś zadowolony z uzyskanych efektów? Sprawdź, jak to zmienić!